logo.png

NEDEN KIDS RUSSIA

  • Rusya’nın en prestijli fuar alanı olan Moskova – Crocus Expo’da Alman ve Rus Organizasyon Garantisi

  • 10.000 m2 alan üzerinde 12 farklı ürün kategorisi

  • 13 farklı ülkeden 250’yi aşkın katılımcı ile 11.000’den fazla uluslararası ziyaretçi ile buluşma imkanı

  • Sektörel dernekler ve ilgili bakanlık temsilcilikleriyle iş birliği fırsatı

  • Kafkasya ve Türki Cumhuriyetler’e açılan kapı Rusya’da ihracat gerçekleştirme şansı

NEDEN RUSYA?

  • Rusya yenidoğan ve çocuk tekstil ürünleri pazarı her yıl büyümektedir. Son 5 yılda pazarın büyüklüğü 2 milyar ABD Doları’ndan 2.2 ABD Doları’na ulaşmıştır. Rusya çocuk oyuncakları pazarına  dair veriler de “çocuğa dair herşeyin” bu pazarda her yıl daha çok talep gördüğünü göstermektedir. Rusya’da çocuk oyuncağı segmentine rekor satış düzeyi 2018 yılında 2.5 milyar ABD doları ile elde edilmiş, 2023 yılına dair beklenti ise yaklaşık %35 ile 3.3 milyar ABD Doları’dır.

RAKAMLAR SİZİ ÇAĞIRIYOR

  • Dünyaca kabul görmüş Statista verilerine göre; Rusya’nın çocuk kıyafeti ithalat rakamı 96.5 milyon ABD Doları’dan fazladır.

  • ( 2019). Çocuk kıyafetleri özelinde gümrük vergisi oranı %15, KDV ise %10 ile %25 arasındadır. Bu cazip pazar şartları Türk üreticiler için bulunmaz fırsat olarak dikkat çekmektedir. Rusya Federasyonu’nun yaptığı yasal düzenlemeler sonucu bavul ticaretinin önüne büyük ölçüde geçilmiş ve ithal edilecek ürünlere “A tipi belge” mecburiyeti getirilmiştir. Bu mecburiyet olumsuz bir algı yaratmaktan ziyade, aslında pazara girmek isteyen Türk firmaların en büyük rakibi olan Çinli üreticiler için sorun oluşturmaktadır. Bu sayede kalite standartları yüksek Türk üreticiler Rusya’da pazar paylarını arttırabilecektir. Başlıca çocuk kıyafetleri için önemli şehirler sırasıyla ; Moskova, St. Petersburg, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Yekaterinburg ve Çelyabinsk’tir. Türkiye’nin bu pazardaki en büyük rakipleri ise ; Çin, Güney Kore, Tayland, Malezya ve Pakistan’dır.

  • Çocuklar için oyuncak ve oyun piyasasına bakıldığında, Rus devletinin yatırımlara ciddi destek sağladığı göze çarpmaktadır. Oyuncakta kalite ve güvenlik noktalarında daha ileriye gitmeyi bir devlet politikası haline getiren Rusya; yeni kurulacak işletmelere çeşitli vergi muafiyetleri ve devlet teşvikleri sağlarken; kalitesiz ve güvensiz ürünler için ise ağır cezalar getirerek pazarı üst düzey hale getirmeye yönelik adımlar atmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kalite ve dizayn Rus ailelerin en önemsediği faktörlerdir. Sosyal ve psikolojik eğitime yönelik zeka oyun ve oyuncakları pazarda en çok talep gören ürünlerdir. Bunun yanı sıra ekolojik ahşap oyuncaklara talep de artarak devam etmektedir. Puzzle ve yapı oyunları ise öne çıkan diğer oyuncak gruplarıdır.

  • Perakende Değeri Olarak ABD Doları Bazında 2014 Yılı Verileri ve  2015 – 2019 Yılları Arası Artış Oranı ( Yüzde olarak )