PMLS-logo.png

PAKİSTAN MEGA LEATHER SHOW – 7. BİTMİŞ DERİ, DERİ MAMÜLLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FUARI

Pakistan Mega Leather Show – 7. Bitmiş Deri, Deri Mamülleri ve Teknolojileri Fuarı 27 – 29 Ağustos 2021 tarihinde Pakistan’nın Lahor kentinde bulunan Lahor Uluslararası Fuar Merkezi’nde ayakkabı, deri konfeksiyon ve aksesuar sektör temsilcilerini buluşturacaktır. Bölgenin sektöre yönelik en önemli fuar organizasyonu olan Pakistan Leather Show, sadece Pakistan pazarına yönelik değil toplam 20’den fazla ülkeden katılım sayesinde birçok pazarda iş geliştirme fırsatları sunmaktadır.

Neden Pakistan?

Bilindiği üzere Pakistan’ın endüstriyel gelişiminde en önemli sektörlerden biri de deri ve hazır giyimdir. Ucuz iş gücü ve ham deri zenginliğinin yanı sıra iç ve dış pazarlardaki talepler doğrultusunda Pakistan; Çin, İtalya, İspanya, Türkiye ve Fransa gibi sektörde söz sahibi ülkeler ile rekabet etmektedir.

Rekabetçi yapısı ve kaliteli ürünleri sayesinde Pakistan; sadece yerli üreticilerin değil tüm dünyadan üreticilerin hem yerli hem de uluslararası alıcılarla buluşabileceği Güney Asya’da bir merkez haline gelmiştir. 212.8 milyonluk nüfusuyla ülke aynı zamanda deri endüstrisi özelinde ithalatçı özelliğe sahiptir. Ülkemiz üreticilerinin ihracat gerçekleştirdiği ilk 10 ülke arasında Pakistan’ın yer almaması ve deri sektöründe en çok ithalatı yaptığımız ülkelerden birinin Pakistan olması yerli firmalarımız için bir dezavantaj olsa da, bu ülkeye yönelik olası ticari teşebbüsler dünyadaki deri pazarındaki payımızı arttırmak için büyük bir fırsat olarak dikkat çekmektedir.

Son olarak Pakistan’a dair vurgulanması gereken ülkemizle olan ticaret anlaşmalarıdır. Pakistan ile Türkiye arasında uzun yıllara dayanan sosyal ve kültürel faaliyetler ticarete de yansımıştır. 2016 yılında Türkiye-Pakistan Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma bu anlamda son yıllardaki en önemli gelişmedir. Ayrıca iki ülke arasında imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ihracatçılarımız için ciddi avantaj oluşturmaktadır. Bu ülkede Türk iş insanlarına ve yatırımlarına bakış açısı olumludur.

Neden Katılmalısınız?

27 – 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkenin önemli tarım ve dokuma kenti olan Lahor’da 7. Kez düzenlenecek fuar; Pakistan Tabakçılar Derneği, Pakistan Ayakkabı Üreticileri Derneği, Pakistan Deri Hazır Giyim Üreticileri ve İhracatçıları Derneği ve Pakistan Deri Eldiven Üreticileri ve İhracatçıları Derneği ortaklığında, Pakistan hükümetinin himayesinde gerçekleştirilecektedir. Fuara 2020 yılında yerli üreticilerin yanı sıra; Çin, Japonya, İtalya, İspanya, Fransa, Polonya, Tayland, Almanya, Portekiz, Brezilya, Rusya, İngiltere, Güney Kore, Tayvan, Güney Afrika, Finlandiya, Yeni Zelanda, Hollanda’dan toplamda 141 uluslararası üretici katılmıştır. Geçen sene fuara ülkemizden katılan firma sayısı ise 14’tür.

Yine geçen yıl ki fuar sonuç raporuna göre  katılımcı profili ağırlıklı olarak; deri (%32) , sepileme, ayakkabı üretiminde kullanılan makine ve kimyasallar (%34) ile komponent (%2) üreticilerinden oluşmaktadır. Fuarı 2020 yılında toplamda 14 bin 500 sektör profesyoneli ziyaret etmiştir.